menu


Нарада в ЦРБ  «Про підсумки роботи і звітність бібліотек системи за 2018 рік та планування діяльності бібліотек – філій на 2019 рік».

 

  29 листопада 2018 р. у Великомихайлівській ЦРБ відбулася нарада «Про підсумки роботи і звітність бібліотек системи за 2018 рік та планування діяльності бібліотек – філій на 2019 рік». 
В рамках наради були зроблені основні акценти на проведену роботу щодо покращення бібліотечної діяльності ЦБС у 2018 році та на перспективи розвтку бібліотек - філій Великомихайлівської ЦБС на 2019 - 2021 роки. 
Надавалася необхідна інформація для планування роботи бібліотек - філій на 2019 рік та щодо підготовки річної звітності за 2018 рік. 
В робочій атмосфері було місце практичним порадам, рекомендаціям, обговоренню назрілих питань та консультації «Сприяння формуванню дієздатного корпусу присяжних на регіональному рівні інструментами просвіти громадськості», яку провів Саханенко Сергій Григорович - викладач Одеського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президенті України, голова асоціації присяжних України. Також для бібліотекарів ЦБС позитивним та приємним було те, що директор ЦБС Бабінчук Людмила Миколаївна вручила грамоти Чернецькій Н.В.(Великомихайлівська ЦРБ), Пинті В.Г.(Великомихайлівська РДБ), Костик Т. І.(Цебриківська бібліотека для дорослих), Чупі О.Й. (Цебриківська бібліотека для дітей), Громовій Р.П.(Вишневська б/ф) за кращі результати в огляді- конкурсі «Спільна просвітницька і популяризаторська діяльність бібліотек, клубних закладів і музеїв області, як шлях патріотичного виховання".

Про все актуальне та важливе у бібліотечній діяльності  на заходах із підвищення

кваліфікації для бібліотекарів КЗ «Великомихайлівська ЦБС»


24 травня 2018 р. у Великомихайлівській центральній районній бібліотеці  відбулася нарада – семінар «Виклики сьогодення – це трансформація  бібліотечної діяльності в рамках змін у громадах, суспільстві, державі». «Застосування нових технологій в  практиці роботи бібліотеки».

В рамках наради були  проведені консультації  провідними спеціалістами ЦРБ за темами «Трансформація сільських бібліотек ЦБС в інформаційні, соціокультурні та комунікативні центри громад» (Бабінчук Л.М.  - директор ЦБС),  «Бібліотеки ЦБС – соціокультурні центри громад Великомихайлівщини та  участь бібліотек - філій у соціологічних дослідженнях 2018 року» (Бойченко -О.В.  провідний   методист  по бібліотечній справі),  «Про активні форми соціокультурної діяльності сільських бібліотек у роботі з читачами-дітьми, результати Всеукраїнського конкурсу «Книгоманія  - 2018  та участь бібліотек – філій в інших конкурсах для дітей» (Пинтя В.Г. заступник директора по роботі з дітьми), «Робота з фондами бібліотек системи: особливості систематизації документів за УДК та планові перевірки книжкових фондів (ППФ) у поточному році» (Струк О.В.  - провідний бібліотекар відділу комплектування).   Про бібліотечні  основи та про сучасні акценти  у бібліотечній  діяльності  ділилася  з колегами  завідуюча Першотравневою б/ф  Кірсанова О.О., яка пройшла  навчання  під час обласних курсів з підвищення кваліфікації для бібліотекарів в Одеській ОУНБ ім. М. Грушевського.

За програмою семінару відбулися  актуальні  години:  «Застосування нових технологій в  практиці роботи бібліотеки» «Сучасні можливості бібліотек та покращення рекламно – іміджевої діяльності сільських бібліотек»  (Бойченко О.В. – провідний методист по бібліотечній справі), «Використання нових технологій – зростання іміджу сучасної бібліотеки та активні методи і форми роботи в інформаційно-бібліотечному обслуговуванні читачів» (Чернецька  Н.В. - зав. відділом обслуговування  ЦРБ).  Також  були практичні  поради від завідуючих  сучасних  бібліотек  ЦБС під девізом «Так ми працюємо: актуальні і корисні поради»  (Костик Т.І.  зав. Цебриківською б/ф для дорослих ; Чернецька Н.В. зав відділом обслуговування ЦРБ;  Пинтя В. Г.  зав. РДБ; Чернігівська Л.І. зав. Великоплосківською б/ф) . У заключний  частині семінару  були проведені  індивідуальні  практичні заняття  «З комп’ютером та Інтернетом на «ТИ»» та  «Формування інформаційних матеріалів для Вікіпедії»  з бібліотекарями  Першотравневої б/ф , ст. Мигаївської б/ф, Соше-Острівської  б/ф , Тростянецької б/ф.  

«Бібліотеки ЦБС – соціокультурні центри громад Великомихайлівщини»

Соціокультурна робота бібліотек ЦБС представлена широким розмаїттям форм масової популяризації. Крім  традиційних методів роботи з’явилися нові, які ми практикуємо, – це презентації нових книг, відео презентації, години цікавих повідомлень, поетичні колажі, літературні квести, віртуальні онлайн виставки, літературні естафети, різноманітні акції та ін.   У Великомихайлівській ЦРБ  активізувалася робота з  людьми поважного віку т.я. для нас і для читачів похилого віку дуже актуально є те, що  книга лікує душу та спілкування, а вчасно надана увага та інформація окрилює, надихає людину.  Бібліотекарі ЦРБ за допомогою різних засобів та форм роботи привертають увагу до потреб людей похилого віку і  активно популяризують діяльність клубу «Гармонія». Наприклад за підсумками одного року діяльності читацького клубу було 13 публікацій у районній газеті «Єдність» та багато фото світлин із дописами, публікаціями у Фейсбуці. Нещодавно (18.05.2018 року) члени клубу «Гармонія» святкували день народження клубу і захід, який відбувся за участі бібліотекарів ЦРБ, представника селищної ради та представника народного депутата О.С. Пресмана. Захід мав у повному розумінні святкову атмосферу, бо місце було щирим привітанням, подарункам, гарним пісням, посмішкам і гумору, хорошим емоціям і  враженням, відвертим зізнанням, мріям на майбутнє і  було багато позитиву.  Зі святковим настроєм були всі присутні, відчували увагу і тепло та особливі слова подяки від директора ЦБС Бабінчук Л.М., Гамар В.В., Слюсенко С.С. за індивідуальність кожного, за активну життєву позицію членів клубу «Гармонія», за добрі справи і щиру любов до книги та бібліотеки.   У нас також має досвід роботи з людьми пенсійного віку Слов’яносербська б/ф. З 2010 року  для читачів поважного віку діє клуб  «Літературна вітальня».   

Для юнацтва у бібліотеках системи приділяється належна увага. В рамках роботи з юними читачами при б/ф діють гуртки та клуби за інтересами. Клуби для юнацтва є у Цебриківській б/ф для дорослих - «Краєзнавець» (2005 р.); у  Великомихайлівській ЦРБ  діють три клуби:  «Юність» (1986 р.), літературна студія "Джерело слова"(2006 р.), «Феміда» (2013 р.); у Великомихайлівській РДБ - «Профінформклуб» (2011 р.) та гурток у Новоборисівській б/ф - «Юний читач» (2011 р.). Взагалі у 15 – ти бібліотек системи організована діяльність 8 клубів та 11 – ти гуртків (для дітей діють десять гуртків за інтересами  та один клуб; для юнацтва: 5 – ть клубів та один гурток; для дорослих 2 клуби).  Члени гуртків та клубів за інтересами об’єднані для активної участі у бібліотечному житті, для спілкування та дозвілля.  Для покращення соціокультурної  роботи бібліотеки долучаються до різних конкурсів, акцій року, естафет і т. д

     Активна робота ведеться з юнацтвом за різними напрямками роботи. Цього року стартувала обласна літературна естафета «Читай українське, читай українською!» для юнацтва та молоді.  Вже провели заходи і передали естафету ЦРБ,  Цебриківська б/ф для дорослих,  Слов’яносербська б/ф, а Новосавицька б/ф передала естафетуНовоборисівській б/ф. (5-ть б/ф провели заходи, а 10 бібліотек ще мають провести). Вдалим для наступних учасників є те, що у ЗОШ стартуватиме літня площадка і це хороша нагода для погодження зі школою через директора ЗОШ, класних керівників та вчителів.  Що ще є головним для участі – це провести захід під девізом: Люби – рідне! Читай – українське!!!  І це надзвичайно просто: необхідно провести цікавий захід, який буде популяризувати книжки від українських видавництв, сфотографувати його та написати кілька речень про це дійство та  враження від книг.  Далі потрібно опублікувати пост із хештегом #читайукраїнськечитайукраїнською# та передати естафету іншій бібліотеці.

        Одна з найважливіших соціальних функцій бібліотеки - це   задоволення інформаційних потреб користувача, зробити доступною для нього інформацію. Сьогодні в бібліотеці можна зустріти не тільки традиційних читачів, які звертаються до друкованих документів, а й таких, що прийшли користуватися інформацією на електронних носіях, переглянути відео чи інформацію з мережі Інтернет. Сучасні бібліотеки  ЦБС (ЦРБ, РДБ, Великоплосківська б/ф, Цебриківська б/ф для дорослих)  пропонують  послуги копіювання, безкоштовний Інтернет, скап - зв’язок, набір та друк тексту, сканування і все це для різних вікових груп. Також хочеться зазначити, що соціокультурна функція бібліотеки тісно залежить від того чи відповідають бібліотечні послуги сьогоднішнім потребам громади і відкривають нові можливості для формування позитивного іміджу бібліотеки та зміцнення її престижу.

«Сучасні можливості бібліотек щодо покращення рекламно – іміджевої діяльності сільських бібліотек»

 Позитивний, результативний досвід діяльності сучасних бібліотек системи напрацьований колективами ЦРБ, РДБ та бібліотекарями Цебриківської б/ф для дорослих, Великоплосківської б/ф в рамках реалізації програми «Бібліоміст». За 2017 – 2018 роки до списку чотирьох сучасних бібліотек ЦБС увійшли такі б/ф:

 Бібліотека – філія станції Мигаєво -  комп’ютер без Інтернету,

Новосавицька б/ф – комп’ютер без Інтернету,

Новоборисівська б/ф – ноутбук без  Інтернету,

Соше – Острівська б/ф - комп’ютер без  Інтернету,

Слов’яносербська б/ф – ноутбук з доступом до Інтернету,

Тростянецька б/ф - комп’ютер без Інтернету.

Із зазначеного можна відразу зрозуміти про назрілі проблеми, які є у бібліотек – у наявності є комп’ютер, але немає Інтернету і тут можливості не відповідають бажаному стандарту сучасного інформаційно-бібліотечного обслуговування членів громади.

Сьогодення всім дає серйозні виклики щодо змін. І всі ці зміни мають бути на краще, адже у районі передбачена Програма розвитку бібліотек Великомихайлівської централізованої бібліотечної системи  в рамках  цільового проекту ЦБС «Вчимося пр@цювати по новому, розвив@ючись разом з гром@дами” на 2017- 2018 роки. Та від планів до дій ще нам потрібно крокувати разом з владою, яка керує на місцях, пліч - о- пліч у партнерстві та великому бажанні змінюватися на краще  з метою забезпечення гідного рівня комфортності для персоналу та відвідувачів закладів культури, підвищення якості та доступності безкоштовних послуг для населення Великомихайлівського району. І, щоб у майбутніх звітах перед громадськістю були реальні факти покращення соціальних бібліотечних послуг для членів громад Великомихайлівщини.

Для довідки:  у звіті про здійснення Одеською обласною державною адміністрацією покладених на неї повноважень та стан розвитку території у 2017 році у розділі  2.8.2. Культура : в районах та містах області: 801 бібліотека, 729 клубних закладів. У Кілійському, Миколаївському, Балтському, Ширяївському районах продовжується робота щодо комп’ютеризації сільських закладів культури та підключення їх до мережі Інтернет. Бібліотеки області мають 684 одиниці комп’ютерної техніки, збільшено на 31 одиницю в порівнянні з 2016 роком. Лише 20 бібліотек маїють Wi-Fiзони. У 2017 році на базі публічних бібліотек утворені самоорганізуючі учбові простори у Кілійському та Березівському районах https://oda.odessa.gov.ua/statics/pages/files/5a82a5d4bcddb.pdf На Блозі  науково-методичного відділу Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Грушевського є інформація, що комп'ютерний арсенал бібліотек Одеського регіону налічує 603 одиниці.

                  Для того,  щоб відповідати сьогоднішнім вимогам потрібно вести активну роботу в Інтернеті : мати сторінку у Фейсбуці, вести Блог бібліотеки, вчасно надавати інформацію для завантаження на сайт ЦБС. І вся ця робота має бути чітко направлена на покращення рекламно – іміджевої діяльності  кожної бібліотеки системи. Та якщо у вас і досі є запитання як це зробити? Тоді допомога в роз’ясненнях буде надаватися провідними спеціалістами ЦРБ індивідуально : як зареєструватися у соц. мережах, як формувати інформаційні матеріали? Як завантажити фото світлини? Як стисло подати опис до фото? Як працювати із електронною поштою ukr.net: створити поштову адресу для оперативності у наданні різної інформації, прикріплювати документи, системно працювати з електронною поштою.  Тож, за 2018 рік ми маємо організувати і здійснити роботу так, щоб бібліотечна діяльність оцінювалася позитивно. 

Отже, висновок: наші бібліотекарі та користувачі  не можуть повною мірою використати навіть наявні інформаційні ресурси, зокрема, і через різницю в технології, програмному забезпеченні, які використовуються в наших бібліотечних закладах. Втім,  бібліотеки – філії ЦБС, працюючи в інтересах суспільства, постійно поширюють обсяг і підвищують якість бібліотечних послуг населенню та активно рекламують їх в соц.мережах та ЗМІ. Сім років у ЦБС діють сучасні інформаційні центри у ЦРБ, РДБ, Великоплосківській б/ф та Цебриківській б/ф для дорослих для членів громади. Сучасна комп'ютерна техніка та засоби зв'язку дали нові можливості сучасним бібліотекам із стратегії володіння інформаційними ресурсами до стратегії забезпечення доступу до неї. І при цьому зросли вимоги до професійного росту бібліотекарів. Тому, у ЦБС передбачені та будуть реалізовуватися навчання «З комп’ютером та Інтернетом на «ТИ»». Також час потребує створити в кожній бібліотеці системи комфортні зони з комп’ютером, Інтернетом,  Wi-Fiзонами для  відповідності сучасним потребам і запитам читачів.

        Особливо важливим для бібліотек є завдання щодо оприлюднення і поширення інформації державного значення різними методами, оскільки основу демократичного суспільства складають поінформовані громадяни. Крім цього, бібліотекарям і завідуючим бібліотек - філій ЦБС є обов’язковим – докласти віх зусиль, щоб покращити імідж та престиж бібліотек - філій, перетворити їх у соціокультурні центри громад Великомихайлівщини та постійно розширювати коло читачів, користувачів і бібліотечних послуг під девізом «Бібліотек@: все тут, всі тут» у зв`язках з громадськістю, рекламно-інформаційній та адвокаційній діяльності бібліотек! (Для всіх хочу зауважити, що автором девізу УБА – 2018 року є Ніколаєнко Ярослава Миколаївна - науковий співробітник в Державній науково-педагогічній бібліотеці України імені В. О. Сухомлинського ).

Для  того, щоб візуально були  представлені  найкращі  миттєвості бібліотечної діяльності  оформіть  бібліотечний  плакат «Живе в селі бібліотека»  до якого увійде коротка інформація про кращі заходи та фото світлини, які  розкривають найкращі сторони  бібліотечної роботи: кращих читачів, активістів – гуртківців, або членів  клубу,  коло друзів та партнерів бібліотеки, переможців конкурсів та популяризаторську роботу в Рік охорони культурної спадщини, про реалізацію правопросвітницького проекту "Я маю право" і т. д.

Участь бібліотек - філій у соціологічних дослідженнях 2018 року

Для нас надійшла інформація від ОЮБ про реалізацію соц.  дослідження   «Презентуємо своє читання, або Що читають бібліотекарі як керівники  юнацького читання», яке проводиться шляхом анкетування і до відповідей потрібно поставитися з відповідальністю. В анкеті дев’ять запитань і відповіді потрібно надати, враховуючи власний досвід роботи у бібліотечних закладах. Надати заповнену анкету потрібно до 1 вересня для підготовки узагальнюючої довідки по ЦБС та подання її на обласний рівень. Бібліотекам, які знаходяться на території ОТГ – це ЦРБ, Цебриківська б/ф для дорослих потрібно взяти участь у Всеукраїнському соціологічному дослідженні  «Бібліотека і  громада: рух назустріч», метою дослідження є пошук шляхів взаємодії громади та бібліотек, зокрема юнацьких. Актуальність  дослідження: центральне місце у реформі самоврядування та територіальної організації влади займає розвиток територіальної  громади, який неможливий без розвитку місцевої інфраструктури, у т.ч. інформаційних мереж, об’єктів соціального та культурного призначення; утримання та організації роботи будинків культури, клубів, бібліотек. Особливо важливі для суспільства бібліотеки. Адже вони  забезпечують громадянам доступ до знань, історії та культури. У всьому світі бібліотеки є центрами інформації, доступними для всіх верств населення.

Бібліотеки залежать від суспільства і потребують його допомоги. Потрібно знайти і розробити механізми взаємодії бібліотеки, її користувачів та органів місцевої влади в умовах, коли об’єднані територіальні громади навряд чи підуть на додаткові фінансові витрати, організаційні заходи, пов’язані з утриманням бібліотек, формуванням їх фондів, закупівлею нового обладнання, сучасної техніки тощо. Предметом дослідження є користувачі бібліотек. Анкетування проводиться травень – липень, а у серпні буде узагальнення та підведення підсумків. До анкети увійшло 13 запитань, на які потрібно надати щирі та відверті відповіді. Анкети для вас роздруковані та ви їх отримаєте для застосування.


Формування інформаційних матеріалів для Вікіпедії

Вікіпедія – це вільна енциклопедія та четвертий за відвідуваністю сайт у світі. На 01.04.2017 року в українському розділі  Вікіпедії 688516 публікацій. З 25 січня 2017 року закладам культури було запропоновано активно включитися для формування і завантаження нових інформаційних матеріалів, які відповідають вимогам Вікіпедії. Обов’язковим і головним принципом є те, щоб не порушувалися авторські права. Дізнатися більше можна на Блозі  науково-методичного відділу Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Грушевського у розділі експрес - консультації «Створення публікацій у Вікіпедії». Користуйтеся посиланням: http://metodistodessa.blogspot.nl/search/label/%D0%95%D0%BA%D1%81%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%81-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%81%D1%83%D0%BB%D1%8C%D1%82%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%97

                 У І кварталі було завантажено дев’ять нових матеріалів.  У квітні – травні завантажені ще дві історії б/ф (Цебриківської бібліотеки для дітей  та Новоборисівської б/ф) Але після завантаження на сторінках ЦРБ, Цебриківської б/ф для дорослих є поради для виправлення помилок. Для Цебриківській б/ф для дітей взагалі було попередження, що матеріал буде видалено, бо порушені авторські права з посиланням на сайт ЦБС. І на даний час матеріал заблокований.

На травень - червень місяці було д/з напрацювати матеріали для Вікіпедії – «Історія бібліотеки з часу застосування і сьогодення» -  (Першотравнева б/ф, ст. Мигаївська, С-Острівська, Тростянецька, Великоплосківська б/ф, Новоборисівська, Петрівська).