menu
Друга світова війна

       

Пам’ятник загиблим

воїнам

в с.м.т. Велика Михайлівка

В перші дні війни німецько – фашистські загарбники бомбардували Гросулово, а 7 серпня 1941 року вже окупували район. Була зруйнована електростанція, багато будинків, почалося пограбування майна. З перших днів війни і після визволення району 6 квітня 1944 року райвійськкомат проводив мобілізацію населення призовного віку для участі в розгромі загарбників. Було мобілізовано понад 10 тисяч чоловік, які воювали на всіх фронтах.

Майже всі воїни одержали бойові нагороди, а Григорію Карповичу Бережку та Михайлу Івановичу Сотніченко присвоєно звання Героя. Кавалером трьох ступенів ордена Слави став Котов.

Жителі нашого району приймали участь в боях за визволення Румунії, Болгарії, Югославії, Угорщини, Австрії, Чехії, Словакії, Польщі, за що були нагороджені медалями за звільнення столиць цих країн.

В період 1941-1945 років на фронтах загинуло і не повернулось одому понад п’ять тисяч солдат.

На території району захоронено 1701 воїн. Вони загинули в роки війни, захищаючи нас від загарбників. В список внесено 1465 воїнів, залишилось невідомих 236. Прах загиблих знаходиться в 27 братських могилах і трьох одиноких могилах. Встановлено 27 обелісків, 3 надмогильні плити, 3 пам’ятні знаки.

Ще не встановлені місця загибелі в різних державах 223 воїнів, вони пропали безвісті. В братській могилі нашого селища похований Герой Радянського Союзу М.І. Горбунов.

Традиційно кожного року великомихайлівці та гості нашого селища збираються біля пам'ятника загиблим воїнам 9 Травня - в День Пам'яті і Скорботи, щоб вклонитися всім полеглим, схилити голови в журбі і задумі, покласти квіти, пом’янути всіх, хто не повернувся з війни, вшанувати світлу пам’ять наших дідів, батьків, сестер і братів у щирій молитві за упокій їхніх душ та за долю України.

      

Історія Другої світової війни на території нашого краю описана у науково - популярному виданні Ольги Яківни Шнабель - Тихомирової та Тетяни Миколаївни  Романенко - Завтур "Вогняні верстви" на сторінках 9 -351.  У розділах 1."Вогняні верстви" :  вірші про війну - "Пам'ять", "Реквієм", "Снарядами ораний шлях"; нарис "Посв'ячення матері", "Війна почалась..." 9 - 25 с.; 2. "Війна" 29-41; 3. "Трансністрія" 44 -76;  4. "Партизанський і підпільний рух на Великомихайлівщині"- 92-134 с.; 5. "В ту пам'ятну весну" 141 - 168 с.; 6. "Наші земляки у війні 1941 - 1945 років" - 170-350 с.; 7. "Велика Вітчизняна війна у творчості письменників Великомихайлівщини" - 351 - 386 с.  

Краєзнавча книга "Вогняні верстви" є у фондах бібліотек Великомихайлівської ЦБС та представлена для читання серед краєзнавчої літератири.  Кожен, хто бажає поповнити свої знання з історії війни, яка  принесла на рідну землю горе і тривалі страждання, яка забрала десятки мільйонів людських життів. У кого є багато запитань: Як і чому почалася війна на Одещині? Які випробування прийшлося винести жителям Великомихайлівщини під час Другої світової війни?  Як жили, працювали люди на окупованій території під назвою "Трансністрія - Великомихайлівський район"? Яка була доля  наших захисників? Які  були мужні вчинки патріотів партизанського загону імені Котовського і підпільного руху на  Великомихайлівщині  та Одещині 1941 - 1945 років?  Хто герої - земляки, доля яких тісно переплелася з подіями Другої світової війни?  Відповіді на всі запитання ви знайдете у першій  книзі  "Вогняні верстви" Ольги Яківни Шнабель - Тихомирової та Тетяни Миколаївни  Романенко - Завтур.