menu

Музеї Великомихайлівщини


Великомихайлівський  районний історико-краєзнавчий музей 

(вул.Центральна, 121 смт.Велика Михайлівка, Одеської області) був створений на громадських засадах у 1972-ому  році  як музей історії народного театру. З часом збільшувалась кількість експонатів, розширялись експозиції.

У 1978-ому році музей було перепрофільовано. Він став районним історико-краєзнавчим. Його експозиції висвітлювали історичні події, свідчили про давнє заселення території району, рештки кісток тварин із первісних стоянок, фрагменти посуду та знарядь праці.

Цікавими є експонати про земельні відносини в дореволюційний час. В музеї зберігаються давні книги, художня література, знаряддя праці,  зброя різних часів, тощо. Для жителів Великомихайлівського району проводяться різні екскурсії, народознавчі, краєзнавчі, патріотичні години, презентації, свята.



На початку вересня 2016 року відбулося урочиста подія у Великомихайлівському РБК - презентація музейних експонатів, які були у наявності самодіяльного музею ім. Г. Верьовки та передані засновниками до районного історико- краєзнавчого музею.  Про надзвичайну подію була публікація      С. Смолінської "Музей у надійних руках" в районій газеті "Єдність" від 03.09.2016 року: "Не так давно музей хору імені Григорія Верьовки, створений і виплеканий українськими патріотами, ентузіастами - журналістом Віталієм Первухіним та його дружиною Оленою Федорівною, було передано у руки нового господаря - відділу культури РДА, де для цього облаштовано просторе приміщення, оформлено великі стенди, вітрини, що дало змогу розширити експозицію, показати відвідувачам більше документів , фото-світлин та інших експонатів...

Приємно, що музей хору імені Верьовки набув не лише нове просторе приміщення, а й нового - Олександра Володимировича Долгова. Історик за освітою, патріот і етузіаст за вдачею, він з таким захопленням і так вміло веде екскурсію музеєм, що для відвідувачів вона проходить немов  на одному подисі... У цьому переконалися, побувавши на екскурсії, у день відкриття пам'ятної дошки Великому Маестро А.Т. Авдієвському. Думаю, що ці мої слова підтримають і члени вокального колективу "Тоніка", і працівники відділу освіти та інші жителі нашого селища, які того дня разом зі мною побували у музеї... А щодо музею  хору імені Верьовки, то він, як бачимо у надійних руках... він працюватиме на благо громади, пропагуватиме українську народну пісню, прививатиме любов до народної творчості." 

     


Великомихайлівська шкільна етнографічна кімната

заснована у 2007–ому році за ініціативи учителя початкової школи Ровенко Лариси Павлівни та за підтримки адміністрації школи, яка виділила приміщення для розміщення музейної  кімнати та провела необхідні ремонтні роботи. В експозиції музейної кімнати -  ужиткові речі кінця IX-го початку XX-го століття, світлини волосної управи Гроссулового, вишиванки народних майстринь селища, тощо,  облаштовано інтер'єр селянської оселі, є достатньо меблів для проведення музейних заходів. Відповідільна за роботу музейної кімнати – Вчитель початкової школи   -  Ровенко Лариса Павлівна, проводить  цікаві народознавчі заходи.

       Недоліком у роботі музейної кімнати є відсутність документації, за якої  можна було б її зареєструвати. Відповідальна за роботу  не веде інвентарної книги та книги обліку екскурсій, тому дані про кількість експонатів та екскурсій приблизні. На базі музейної кімнати проведяться різні заходи в рамках реалізації національно - патріотичного виховання підростаючого покоління. (Наприклад - екскурсії до Великодніх свят (квітень); вистака писанок, крашанок;  свято української хустки та ін.)


Самодіяльний музей хору імені Г.Верьовки 

Заснований у 2005-ому році подружжям Первухіних. Експозиція музею розповідає про творчий шлях відомого колективу. Музей розташований в окремому приміщенні та оснащений  відео-аудіо технікою.

Первухін В.Ф.  проводить активну громадську роботу, видає книги по історії  Великомихайлівського району. Останнім часом він працює над  матеріалом про Гросулівський  «голокост» - закатованих євреїв у селі Богуславка.

Приміщення не опалюється, тому екскурсії проводять переважно в теплий період року.  

     

У І півріччі 2016 року була проведена клопітка робота над тим, щоб вся інформація та експонати були передані до районного історико - краєзнавчого музею. Про організаційні питання було висвітлено у районній газеті "Єдність" 1 серпня 2015 року.


Мигаївська шкільна історична кімната

Заснована у 2005-ому році. В основі експозицій -  інформація про історію Мигаївської Комуни, яка була першим колективним господарством в межах колишнього СРСР. В музеї зберігаються світлини учасників Комуни та її буднів. Окрема експозиція розповідає про воєнні дії на території селища. Відповідальна за роботу історичної Кімнати –  учитель історії в місцевій школі Меркулова Людмила Костянтинівна.

Недоліком діяльності  є те, що  експонати  розміщені в класній кімнаті, де проводяться уроки. Документація про облік діяльності - відсутня.


Великокомарівський шкільний етнографічний музей

Був створений у 2007-ому році. Експонатами музею стали декоративно-ужиткові речі мешканців села. Для розміщення музею дирекція школи виділила пристосоване приміщення, в якому було зроблено ремонт. У зв'язку  з скороченням класів, під музей було виділено два кабінети. Документація в музеї ведеться систематично, проводяться екскурсії, музейні уроки. У 2008-ому році музей було зареєстровано (від 12.08.08р. за номером 16-122). Завідує музеєм вчитель школи Ткаченко Світлана Борисівна. Музей постійно поновлюється  новими експонатами.



Джерела:  

Первухін В.Ф. Великомихайлівський самодіяльний музей хору ім. Г. Верьовки / В.Ф. Первухін – Одеса : Астропринт, 2013 . – 176 с .